Kvalitní a značkové nářadí

Ne každý chlap je zrovna řemeslník, to se myslím shodneme. Jestli doma mít nebo nemít nějaké základní ruční nářadí, to je ale jiná otázka. Doma se může pokazit řada věcí a když se máme rozmýšlet mezi vyhozením, objednáním opraváře nebo lehčí opravou vlastními silami, věřím, že se najde pořád většina lidí, kteří by zvolili jednoduchou opravu vlastnoručně.
Pokud ale nechcete povolená dvířka od skříní, viklavý práh u dveří nebo vypínač světla šroubovat kuchyňským nožem, nějaké ruční nářadí doma potřebovat určitě budete. Pojďme si udělat rychlý přehled, co by měl moderní muž či emancipovaná žena mít doma za nářadí s ohledem na prostor, který nářadí doma zabere a kterého nikdy není nadbytek.

Ruční nářadí – jaké potřebujeme mít doma

Nezbytné ruční nářadí a pomůcky pro domácí práce volím podle sebe a svých dosavadních zkušeností. Také nejsem kdovíjaký řemeslník, ale hodně peněz jsem ušetřil tím, že jsem si na začátku ruční nářadí pořídil v lepší kvalitě a naučil se s ním pracovat.

Ruční nářadí – šroubováky

Kam až doma dohlédnete, všechno se šroubuje. Panty nábytku, madla hrnců a pánví, kliky dveří, vypínače, součásti různých domácích spotřebičů a dalších nezbytných předmětů. Jako elementární ruční nářadí bych tedy označil sadu šroubováků – minimálně drážkové a křížové Philips i Pozidrive. Doporučit lze jeden multifunkční šroubovák s výměnnými bity – zabere minimum místa a jednotlivé bity lze v případě zničení dokoupit. Pokud investuji da kvalitní značky, např. WERA – určitě se náklady vrátí.  Šroubováky na bity umožňují nasazení Gola nástavců a širokou škálu prací. Je pravdou, že na sundávání pneumatik z ráfků jízdního kola je ale obyčejný šroubovák nenahraditelný.

Ruční nářadí – vrtačka

Elektrická vrtačka s příklepem nebo i bez příklepu patří mezi nářadí, bez kterého se rovněž neobejdete. Nejen věšení obrázků a poliček vyžaduje vrtačku. Často i při sestavování skříní a šroubování si elektrickým nebo akumulátorovým pomocníkem výrazně ušetříte práci. Dobrou vrtačku můžete koupit i za pár stovek v obchodě s nářadím.  Zvažte ale, jak často ji budete používat, nejlevnější vrtačky jsou poruchové a pokud se pustíte do přestavby chaty, můžete ji snadno odrovnat. Pokud jste v panelovém domě a často vrtáte do betonu či na chalupě přestavujete je vhodnou investicí si k vrtačce zakoupit i elektrické kombinované kladivo. Pak Vás nepřekvapí žádný otvor do betonového panelu či vysekání malého otvoru ve zdi…